Репортаж зі Свята вулиці Болгарської до Дня Незалежності Болгарії у Львові.

24 Вересня 2016

24 вересня 2016 р. Львівське товариство Болгарської культури ім. Івана Вазова спричинило подію, що об’єднала на одному просторі сотні різних людей. Усі вони відзначали Свято вулиці Болгарської та День Незалежності Болгарії.

З самого ранку наші активісти працювали над прикрашанням сцени в міському Парку культури ім. Богдана Хмельницького, яку нам люб’язно надав директор Парку Олександр Молодий. Було вирішено оформити її у вигляді величезного прапору Болгарії, прикрасити трояндами та кульками. Тож робота кипіла. Ближче до обіду на сцені заграв оркестр «Галицькі дударі». На звуки почали сходитись перші глядачі. А подивитись було на що: справа від сцени вказівник торував шлях на вул. Болгарську, що отримала свою назву в 1913 р. до Дня Незалежності Болгарії і розташована за 100 метрів від нашого дійства, на якій знаходиться адміністрація Парку. Прогулювались панночки в гарних сукнях початку ХХ ст. Зліва ж можна було опинитись у справжній болгарській домівці: лавки, столи, застелені скатертинами. А на столах – традиційні болгарські страви: баніца, бринза, запечене козеня, фарширований перець, випічка і , звичайно, червоне сухе вино. Цим частували в нашому «болгарському селі» вправні господині, етнічні болгарки в національних строях.

Ще на початку дійства на площу прибули представники мас-медіа: Львівське ТВ, газета «Високий замок», Львівське радіо. А родзинкою того дійства були прегарні жіночки, що розгулювали площею в справжніх національних болгарських костюмах. Ці костюми подарував нам мер міста побратима Пловдіва пан Іван Тотєв за сприянням почесного консула України в Болгарії в місті Пловдіві Дімітра Георгієва. Костюми пречудові! Біла сорочка, розшита червоними і чорними кольорами. Зверху червоний шерстяний «сукман», яскраво прикрашений фартух і дуже гарна хустка, оздоблена трояндами. Поруч були і чоловіки, вдягнені в розшиті вишивкою сорочки, у «бєнєврєци» – вузькі довгі чорні штани і жилетки. Люди з задоволенням робили світлини із нами.

І ось… увага! Ведуча свята, артистка імідж-театру «Пані Кураж» чарівна Світлана Чанкова, оголошує початок дійства! Під звуки гімну Болгарії й України присутні стоять струнко. До слова запрошуються консул Почесного консульства Болгарії в Україні п. Нотєвський Віктор, віце-консул Болгарії п. Бацанов, 1-й секретар консульства п. Дімітров, представник болгарського товариства Одещини п. Стойчев, 1-й заступник мера Львова п. Москаленко А. Їх виступи припали до душі присутнім, їх вітають щирими оплесками.

Приємний сюрприз чекав на віце-консула Болгарії у Львові Гука Михайла Васильовича. Директор освітнього центру «Європейська перспектива», почесний професор Болгарського коледжу туризму в м. Благоєвград Рацин Роксолана вручила йому орден Кирила і Мефодія за вагомий внесок в справу розвитку українсько-болгарської дружби.

На сцену піднімається Заслужений артист України Ярослав Музика із фольк-театром «Пътеводна звезда» у національних болгарських костюмах. (С. Чанкова, Л. Тимчишина, К. Василькевич, В. Антіпіна, Л. Кадочнікова, Н. Куманова, Н. Дячик, Т. Ялтанець і маленька Юстина Ємець, яка виконає вірш Івана Вазова болгарською мовою). На тлі картин мирного повсякденного життя болгар, праці (валяння, вишивання, в’язання, приготування їжі) співак виконує пісню «Моя страна, моя България». Приспів звучить у спільному виконанні із фольк-театром:

Моя страна, моя България,
Моя любов, моя България,
Моя тъга, моя България,
При теб ме връща вечно любовта.

Після виступу фольк-театру на сцену піднімається журналіст міжнародник Марко Сімкін у супроводі чотирьох чарівних львів’янок минулого століття, що прогулювались раніше площею і артиста театру «Пані Кураж» Миколи Мазепи. Марко Борисович розповідає про історію Болгарської вулиці, що отримала свою назву в 1913 р. на честь визволення Болгарії, та про перебування болгар у Львові. Викладач болгарської мови Миськів Надія проводить вікторину «Чи знаєш ти Болгарію?» та презентацію книги про Болгарію «Сестра моя Софія».

Виступ Заслуженого театру «КаПриз» ЛЗШ № 43 під проводом Людмили Тимчишиної вразив глядачів. Гурт виконав авторську пісню Л. Тимчишиної та Ю. Беген «В єдності сила», присвячену Болгарії, та інші композиції.

А потім на сцену піднялись справжні красуні для участі в конкурсі «Болгарська троянда». Це були студентки Львівського Національного університету ім. Івана Франка Карпінська Тетяна, Кошіль Ольга, Магар Анастасія, Марченко Катерина та студентки коледжу туризму міста Благоєвграда Дроздовська Юлія і Секрет Каріна. Дівчата продемонстрували не тільки красу та грацію, а й свої таланти й знання болгарської мови. Глядачів причаровували танцями, співом, декламацією і навіть авторськими віршами. Тож компетентне чоловіче журі визнало всіх дівчат переможницями і нагородило пам’ятними подарунками.

Зразковий вокально-хореографічний ансамбль «Сонечко» під керівництвом М. Горностай, неодноразовий призер фестивалю в Несебрі «Сонце, радість, краса», розігнав усі хмари на небі своїм чудовим виступом.

Вітання від студії естрадного вокалу «Подих весни» під керівництвом Анни Кривути було незабутнім: болгарські та авторські пісні п. Анни причарували публіку.

Вокально-хореографічний ансамбль «Калинове намисто» (керівник Руслана Калина) потішив болгарськими піснями та хореографією.

Від національних товариств Львова виступили представники всеукраїнського благодійного єврейського фонду «Фесед-Ар’є» – «Шереле Мейдела». Вони виконали запальні єврейські танці. Переможець міжнародних і всеукраїнських конкурсів Юрій Пиріг заспівав народні пісні та попурі популярних оперних арій.

Надвечір свято закінчилося інтерактивною забавою «Болгарське село», фотосесією, презентацією болгарської косметики, дегустацією болгарської кухні. Почався дощ… Але це не перешкодило Голові Болгарського товариства ім. Івана Вазова Ярославу Войтюку залучити до виконання танцю хоро всіх членів товариства та присутніх. Самі собою із мого серця народжуються слова:

Болгаріє люба, як можна тебе не любити?
І сонце, і море, і мужніх та щирих людей?
Мій Львів і твій Пловдів – навіки міста-побратими.
Я приязнь і ласку в містах тих зустріну завжди.

Вітаю у Пловдіві і в моїм славнім Львові
У царстві земної краси й старовини!
Борня за свободу і щастя для рідного краю
Болгар й українців з’єднає нехай назавжди!

 

Член Львівського товариства
Болгарської культури ім. Івана Вазова
Ялтанець Тетяна Леонідівна